dosah vysílaček, než zapnete, radiostanici, nebo vysílačku, CB radiostanice, CB vysílačky
Aktualizováno
28.4.2023

Jakou radiostanici si vybrat.

Na trhu jsou v podstatě dostupné tři varianty vyílaček na které není nutné povolení. Tyto se liší mimo jiné kmitočtovým pásmem a výkonem na kterém pracují, které je dáno všeobecným oprávněním,(VO), vydávaným ČTÚ.

  • Jsou to PMR vysílačky pracující v pásmu 446 MHz s max. výkonem 500mW. Více na: http://www.ctu­.cz/…_2007_13­.pdf . Většinou mají 8 kanálů. Jsou to převážně stanice ruční pracující na baterie, nebo akumulátory, s praktickým dosahem 0,5–2km. Pokud je však výhodné stanoviště, nejlépe kopec, lze docílit spojení i na více jak 100km.

    Výhody: malé rozměry, nízká cena, minimálně zarušený příjem. Nevýhody: menší dosah spojení.

  • Dále pak ruční vysílačky pro profesionální použití, pracující na sdílených kmitočtech daných VO, převážně v pásmech 172MHz a 448MHz. Více na: http://www.ctu­.cz/…_2005_28­.pdf . Tyto mají povolený výkon až 5W. Praktický dosah mezi sebou bývá cca 2–5km, při vhodném stanovišti výrazně více. Vysílačky pracující v pásmu 448MHz se spíše hodí do zastavěných oblastí a stavebních objektů, vysílačky pracující v pásmu 172MHz jsou vhodnější do terénu.

    Výhody: Větší dosah, obvykle mechanicky odolné provedení. Nevýhody: Větší rozměry, vyšší cena.

  • Nejrozšířenější typy jsou však občanské radiostanice, "Síbíčka“. Pracují v CB pásmu 27 MHz (z anglické zkratky Citizen Band – občanské pásmo) na 80 kanálech. Povolený výkon je max. 4 W. Modulace je frekvenční. Označuje se FM. Více na: http://www.ctu­.cz/…_2005_22­.pdf .Nejčastěji se používají pro spojení mezi členy rodiny. Staly se rozšířenou výbavou kamionů, ale i osobních automobilů, či zemědělských strojů. Praví síbičkáři však k radiostanicím usedají v kteroukoliv denní i noční hodinu, aby si s kamarády popovídali, případně se jen tak pozdravili. Ti nejzapálenější běhají po kopcích, rozhlednách, usilují o maximální délku spojení, ladí antény a stavějí nové. Délka spojení závisí převážně na kvalitě a umístění antény, případně stavu rušení na pásmu. V praxi mezi vozidly bývá v průměru 2–15km. U staveb, díky použití větších antén, lze navázat spojení na vzdálenost v průměru 5–50km, ale i více.

    Výhody: větší dosah spojení. Nevýhody: někdy větší rušení pásma.
    Názorně zobrazené dosahy CB vysílaček získáte kliknutím dole na obrázek.

Desatero síbíčkáře:

  1. Na pásmu nejsi nikdy sám, proto se chovej ohleduplně k ostatním uživatelům.
  2. Všichni uživatelé mají stejná práva.
  3. Při volání zavolej nejdříve volaného, potom řekni svoji volačku. Např.: Jardo Nymburk, Jardo Nymburk, Zdeněk Písty mobil.
  4. Do hovoru se vstupujte slovem „brejk“ a volačka. Např.: Brejk, brejk, Zdeněk Písty mobil. Je slušnost „brejka“ pustit ke slovu – může jít o tísňové volání.
  5. Pásmo je otevřené, proto je v podstatě možné vstoupit do každého hovoru. Zvaž sám, je-li to vhodné či ne.
  6. Při hovoru nechávej po odklíčování (přepnutí) asi 3sekundy mezeru, aby se mezi vás případně mohl dostat další účastník (brejk).
  7. Používá se všech 80 kanálů. Kanál č. 1 bývá většinou svolávací. Po navázání spojení účastníci přechází na jiný volný a dohodnutý kanál.
  8. Kanál č.9 je určen pro tísňová volání, kanál č.10 se vžil pro motoristy, kanál č.24 a 25 je vyhrazen pro digitální přenos dat.
  9. Při zachycení nouzového volání neváhej poskytnout pomoc, nevíš, kdy ji sám budeš potřebovat.
  10. Vzájemnou ohleduplností a slušností zpříjemníš provoz na pásmu sobě i ostatním. Nepoužívej vulgární ani sprostá slova.

Jakou CB stanici koupit?

V každém případě by se mělo jednat o schválený typ. Potom je třeba si ujasnit k jakému účelu a co od radiostanice očekáváme. Jiná volba bude pro radiostanici k použití jako základnová, kde jde v podstatě použít jakákoliv s tím, že s kvalitnější a tím také dražší lze očekávat lepší výsledky. Delší spojení, menší náchylnost k rušení a lepší srozumitelnost.

  • U radiostanic k použití v automobilu přistupuje ještě hledisko rozměrů a jednoduchost ovládání, případně možnost připojení externího reproduktoru. Napájení stanic bývá 13.8V.
  • U základnové stanice je nutné ještě pořídit vhodný zdroj s jmenovitým stabilizovaným a dobře vyfiltrovaným napětím 13.8V, schopným dodávat proud alespoň 2–3A.
  • U radiostanic v mobilním prostředku je nutné připojit z důvodů úbytků napětí a rušení stanici přes pojistku na akumulátor vozidla u palubní soustavy 12V.
  • U palubní soustavy 24V je nutné použít vhodný měnič napětí 24/13.8V. Nezapojovat pouze na akumulátor!!!

Nemalou pozornost je třeba věnovat výběru antény jejímu umístění a naladění.

  • U motorového vozidla by neměla být překročena povolená konstrukční výška vozidla a to 400cm. Doporučuji, pokud si nejste jisti a nemáte s tímto zkušenosti, nechat si anténu odborně nainstalovat a naladit odborníkem. Na tomto úkonu nejvíce závisí maximální účinnost vysílání. V opačném případě může dojít k malé účinnosti, nebo i k poškození stanice.
 
 
 
 

Přiložené soubory

CB vysílačky a antény CB vysílačky a antény
( MS Office Word (*.DOC), velikost souboru - 192 kB )
Stáhnout
Fotky Průměrné dosahy spojení CB vysílaček. Malá, lehká PMR vysílačka ve velikosti kreditní karty. Občanská radiostanice CB Vysílačka PMR vysílačka Stolní PMR stanice